Hasičský sbor ve Skaličanech funguje od konce 19. století
Krotitelé červeného kohouta jsou ve Skaličanech organizováni od roku 1899
Z projevu Ing. Václava Cheníčka, jednatele sboru a předsedy Osadního výboru Skaličany, předneseného dne 18. 5. 2019 u příležitosti oslavy výročí 120 leté existence sboru:
120 let se může v historii jako takové zdát jako krátká doba. V historii lidského života je však tato doba dlouhou etapou, kterou v podstatě nikdo neprožije sám celou. 120 let je čas, který uplynul od založení Sboru dobrovolných hasičů Skaličany, jehož dějiny se začaly psát dne 19. února 1899, kdy byl na první valné hromadě ustanoven a založen náš sbor. Za dlouhou dobu své existence se v našem místním hasičském hnutí vystřídalo několik generací členů, z nichž někteří potomci z rodin zakladatelů sboru jsou tu i dnes s námi. Při založení skaličanského sboru se do řad činných členů přihlásilo celkem 21 osob a do řad členů přispívajících celkem 27 osob, celkem měl tedy sbor při svém založení 48 členů. Tento počet nebyl dle dostupných údajů nikdy v budoucnu překonán. Sbor byl založen na přelomu 19. a 20. století a zakladatelé našeho hasičstva si jistě nedokázali představit, s jakými problémy místního rázu a i rázu světově dějinného se budou muset v budoucnu potýkat. O tom, že je oheň dobrý sluha, ale zlý pán jsme se přesvědčili mnohokrát. Ani naší obci se totiž nevyhýbaly časté požáry, mnohé domy měly doškové střechy a zacházení s otevřeným ohněm pro účely topení či svícení bylo zcela běžné a i to bylo důvodem pro založení hasičského sboru, které je naším historickým milníkem, který si dnes připomínáme u příležitosti skaličanské pouti, kterou každoročně slavíme k poctě sv. Jana Nepomuckého.
V historii sboru i obce samotné lze nalézti několik zásadních historických mezníků. Jen některé z nich Vám nyní připomenu, neb historií sboru se podrobně zabývá almanach, o kterém ještě dnes bude řeč. O tom, že hasičská myšlenka nově vzniklý sbor zaujala, svědčí to, že během několika prvních let existence sboru se konalo každoročně několik valných hromad, na kterých se v prvních letech řešilo zejména materiálové vybavení, se kterým výrazně pomohla obec, místní obyvatelé a i někteří blatenští mecenáši. I proto se hned v prvním roce podařilo koupit koňskou čtyřmužnou stříkačku od firmy R.A. Smekal, kterou náš sbor disponuje doposud. Jedná se náš historický unikát a poklad, k jehož renovaci jsme se v letošním březnu na základě iniciativy našeho člena Luďka Mičky odhodlali. Prvním zásahem v historii sboru byly červnové požáry v čp. 2 a v čp. 35, prvním zásahem mimo obec pak byla účast při hašení požáru 5. 7. 1900 v Černívsku. Velké požáry zasáhly obec v roce 1911.
Zásadním milníkem v historii obce byla světová válka, později nazvaná první, do níž narukovalo ze vsi celkem 24 osob, většina z nich členové hasičstva a ze kterých zahynulo ve válečné vřavě celkem 6 našich spoluobčanů. Válka ochromila životy všech lidí v obci a zákonitě i činnost sboru. První poválečná valná hromada se konala až v roce 1921, sbor se znovu postavil na nohy a byl organizátorem mnoha domácích cvičení a pravidelně vyjížděl i na cvičení do okolních obcí. Poměrně často se sbor podílel i na zásazích na celém Blatensku, což je na tehdejší dobu vzhledem k počtu požárů obdivuhodné, neb stříkačku tahali koně, které na tuto činnost uvolňovali místní sedláci. Zásahy jsou poměrně dobře zdokumentované a almanach se jim věnuje.
Zcela zásadním rokem v historii sboru je rok 1936, ve kterém byla pořízena první motorová stříkačka a to od firmy Bohumil Mára z Tábora. V následujícím roce se konala velká slavnost, během níž byla stříkačka posvěcena. Období těsně před druhou světovou válkou přineslo nebývalou aktivitu sboru v oblasti civilní obrany a doba protektorátu pak období, během něhož se prokázala i statečnost místních hasičů, například v podobě záchrany zvonu z kaple, který byl v roce 1948 přelit a znovuosazen na náš svatostánek. Nelehká padesátá léta znamenala tragédii pro dvě rodiny činovníků sboru – pro rodiny Dlabačů a Volfů, kteří byli jako sedláci i přes přímluvy místních a sliby ostatních sedláků o vstoupení do JZD, z obce vystěhováni.
V 60. letech se sbor významně podílí na obecních činnostech, které eskalují ve vybudování požární nádrže v čp. 4, zásadní je též pomoc členů sboru v zemědělství. Dalším významným mezníkem je rok 1970, kdy je pořízena nová motorová stříkačka PS12. Za ni jsme bohužel museli odevzdat starou „Márku“ o kterou jsme tak nenávratně přišli. Sedmdesátá a následně i osmdesátá léta znamenají aktivitu sboru v oblasti brigádnické a kulturní činnosti, jsou pořádána hasičská cvičení a pravidelné taneční zábavy jak na parketě, tak v hostinci u Dlabačů. Červený kohout se však nevyhýbá vesnici ani v tomto období, hoří např. stohy u nově vybudovaného kravína nebo stodola v čp. 3. Rok 1974 pak přináší spojení s Blatnou, zánik MNV Skaličany a vznik občanského, později osadního výboru. Další období se zaměřuje především na preventivní činnost a námětová cvičení.
V 90. letech nevyužívá obec možnosti opětovného osamostatnění se a naopak umožňuje samostatnost obci jiné. Objekt užívaný hasiči a někdejším MNV se vrací v restituci a v této době je pořízena bývalá šatna u kravína, kterou si místní, za významné činnosti hasičů, upravují na úřadovnu. Následně však dochází k omezení činnosti a k zákonité generační obměně sboru. Ta vrcholí v roce 2011, kdy si Skaličany připomínají 600 let od první písemné zmínky o obci. V tomto roce je zahájena obroda sboru zejména v oblasti opětovné účasti na hasičských soutěžích, jsou přijímáni noví členové a aktivizuje se i brigádnická činnost pro obec, která kulminuje právě v posledních dvou letech díky rekonstrukci objektu čp. 20 na návsi, který nám byl městem pořízen pro účely obce a hasičského sboru. Zcela zásadním je pak letošní rok, kdy si připomínáme výročí sboru, ale zároveň se díky přízni města Blatná a náklonnosti SDH Blatná podařilo pořídit zásahové vozidlo, což je zcela zásadním mezníkem nejen v historii sboru, ale i obce samotné, za což s upřímným dojetím mnoha členů sboru velice děkujeme! Naše dnešní slavnost budiž poctou Vám všem, kteří se podílíte na dění v obci, ale i všem těm, kteří už mezi námi nejsou a v minulosti významně přispívali svojí prací nejen k rozvoji sboru, ale i obce, nezapomínáme na Vás a vážíme si Vaší práce. Dovoluji si závěrem tohoto projevu zmínit fakt, že členové skaličanského hasičského sboru se kromě svého základního a zásadního poslání vždy aktivně podíleli, podílejí a já doufám, že i nadále podílet budou na všech obecních, brigádnických, kulturních a sportovních činnostech, u nás doma, u nás ve Skaličanech.
Almanach vydaný u příležitosti výročí 120 let trvání Sboru dobrovolných hasičů Skaličany v roce 2019:
Soubory ke stažení
- almanach_sdh-skalicany_120-let_komplet.pdf (PDF; 37,99 MB)