120 let SDH Skaličany (1899-2019)
V roce 2019 proběhly velkolepé oslavy 120 let od založení sboru. Na květnovou skaličanskou pouť byla připravena akce s programem, který se díky vynikajícímu počasí, exkluzivní účasti a vynikajícímu organizačnímu týmu a sponzorské podpoře velice vydařila.
Hasiči ve Skaličanech oslavili 120 let své existence
Květnová skaličanská pouť, slavená na sv. Jana Nepomuckého, byla v roce 2019 věnována oslavám stodvacetileté existence místního hasičského sboru. Přípravy na tuto ojedinělou a výjimečnou akci trvaly několik měsíců a byly časově, psychicky i fyzicky značně náročné. Vše se však nakonec podařilo a společné úsilí členů sboru, sousedů a přátel vyvrcholilo v sobotu 18. května.
Oslavy odstartovala mše svatá v místní kapličce, kterou celebroval blatenský farář p. Rudolf Hušek. Po mši byli uctěni padlí skaličanští občané v 1. světové válce, všichni někdejší členové hasičského sboru, a byla jim věnována vzpomínka a položen slavnostní věnec k pamětní desce.
Čestná stráž před pomníkem padlých (Lubomír Mazánek a Stanislav Solar), foto Martina Ředinová:
Oficiální část programu pak byla zahájena přivítáním jednotlivých sborů a projevy vedení skaličanských chráněnců svatého Floriána u Rybníčku na parketu. Ty měl na starost, jak jinak, starosta sboru Jiří Blovský. Jednatel a kronikář SDH Skaličany Václav Cheníček ml. provedl sondu do historie skaličanského hasičstva a následovalo ocenění jednotlivých hasičů. Nejstarší členové SDH Skaličany (Miloslav Kopáček a Stanislav Žižka) převzali medaile za příkladnou práci od Okresního sdružení hasičů Strakonice, které předávala starostka OSH Strakonice paní Jaroslava Boukalová, která ve svém projevu ocenila činnost místních hasičů. I na další členy se nezapomnělo a mnozí z nich obdrželi věrnostní medaile, stužky, čestná uznání a všichni členové místního sboru i ostatní upomínkové předměty a nutno dodat, že někteří z našich bratrů hasičů jen těžko skrývali dojetí. Ke starším členům sboru mířilo vřelé poděkování za jejich dosavadní činnost, kterou pomáhali šířit hasičské a kamarádské myšlenky, a kteří v práci pro obec sehráli a mnozí stále sehrávají nezastupitelnou roli. Zdravici pronesla i starostka Blatné paní Kateřina Malečková, jež je zřizovatelem místní zásahové jednotky a která vyzdvihla zejména dobrovolnickou činnost místních nadšenců, například v pohledu odváděných činností pro obec, kde jsou místní hasiči tahouny a doslova rekordmany v odpracovaných brigádnických hodinách.
Ocenění zasloužilých hasičů převzal i Václav Cheníček st., foto Martina Ředinová:
Díky podpoře města Blatná byl vydán Almanach mapující historii sboru, který v podstatě navázal na knihu vydanou v roce 2011 u příležitosti výročí obce. Dalším bodem oslav byl tudíž křest této publikace, o které ve stručnosti pohovořil její autor a vlastní slavnostní ceremoniál byl následně zakončen dekorováním přítomných sborů výročními stuhami a předáním věcných cen.
Defilé zúčastněných sborů, foto Vladimír Šavrda:
Poté se přítomní přesunuli na cvičiště, na kterém došlo k předvedení zásahu historickou technikou SDH Pamětice (hasičská stříkačka Stratílek z 30. let 20. století) a zásah předvedla i historická jednotka SDH Velká Turná se svým druhoválečným hasičským vozem Henschel, který v roce 1942 dojel až do Minsku. Vystavena byla i chlouba domácího sboru, historická koňská čtyřmužná stříkačka z roku 1899, na jejíž renovaci začali místní pod vedením bratra Luďka Mičky v letošním roce pracovat a která se v historii sboru vyznamenala mnoha zásahy.
Oslavy ozdobila historická technika, foto Petr Peroutka ml.:
Následovala soutěž v požárním útoku, která byla velice slušně obsazena. Mezi jedenácti mužskými týmy si vítězství odvezlo družstvo Bezdědovice „B“, stříbro vybojoval SDH Chobot a bronz si odvezl tým z Blatné. Domácí se museli spokojit se 7., 8. a 10. místem a jak čtete, domácími byla postavena celkem 3 družstva mužů a někteří z mladých členů běželi na soutěži naprosto poprvé a každý kdo skutečně chtěl, tak si doma zasoutěžil a nutno dodat, že si všichni právem zasloužili velkou pochvalu od velitele Jardy Fořta. V kategorii ženy startovala čtyři družstva. Dominoval tým z Drahenického Málkova, stříbro brala děvčata z Buzic, bronz se neuděloval, neboť týmy z Bezdědovic a Tchořovic zaznamenaly neplatné pokusy. Veteránskou část soutěže ovládl mezi sedmi startujícími tým z Chlumu před domácími skaličanskými borci a družstvem ze sousedního Chobota.
Skaličanští veteráni na startu, foto Vladimír Šavrda:
Soutěžní areál byl dobře připraven, foto Ondřej Vaněk:
Prostor k vyžití byl připraven i pro děti prostřednictvím firmy E.ON, foto Martina Ředinová:
Po vyhlášení výsledků byla zahájena taneční zábava, ve Skaličanech již tradičně pod taktovkou K-Bandu pana Klímy. Po celý den byl pro nejmenší návštěvníky k dispozici velký skákací hrad, sponzorsky zapůjčený společností E.ON. Právě sponzoři a mecenáši této naší akce byli ti zásadní bez nichž by se realizace a organizace celého dne jen těžko obešla. Hlavním partnerem akce bylo město Blatná a Osadní výbor Skaličany, na organizaci soutěže se významně podíleli kamarádi z SDH Blatná, podstatně nám pomohli i sousedé a přátelé z SDH Buzice. Finanční injekci oslavám věnovali: Václava Petelová ze společnosti Hastrade Strakonice, společnost Čevak a.s., Hasičská vzájemná pojišťovna, společnost Dura Blatná, Pavel Mašek – Požární ochrana a bezpečnost práce, Zdeněk Voborník a mnoho dalších drobnějších přispěvatelů a donátorů. Významným mediálním partnerem bylo Rádio Blatná, Blatenské listy a dvouměsíčník SOBě. Mezi další sponzory patřili: Spider Design studio Blatná (Pavel Solar), Pivovar Bernard, Restaurace Prostor Blatná, Hospoda u Čiláka Buzice, JaPi Foto Martina Ředinová, ZOD Škvořetice, Autoškola Filip Řezáč a Blatenská tiskárna. Skaličanské hasiče významně podpořila a podporuje rodina Vítovcových, manželé Hrdinovi, manželé Kopeckých a mnozí další. Poděkování zasluhují i Miroslava Sladká a Marie Mičková, které sboru poskytli historické materiály. Neskonalé díky patří Ing. Vlastě Miholové a Ing. Petru Bednářovi (Dům porcelánu Praha), kteří sponzorsky zajistili nádherné cibuláky se skaličanským hasičským motivem, který zpracoval akademický malíř pan doc. Jiří Karmazín. Obdobný skvostný artefakt vytvořil již při příležitosti výročí 600 let od první písemné zmínky o obci v roce 2011. Nemalou zásluhu na oslavách měly místní ženy, které poklidily v kapličce a napekly spoustu laskomin, které mohli přítomní během oslav ochutnat. Velké poděkování patří všem, kteří přiložili ruce k dílu, všem, kteří se zapojili aktivně do příprav areálu, zajišťovali hladký průběh oslav a následný úklid! Poděkování míří i k Vám všem, kteří jste se oslav zúčastnili, ať už jako aktivní soutěžící, jako čestní hosté, nebo jako návštěvníci, velice Vám děkujeme, že jste přijeli podpořit naše dění, tuze si toho ceníme. Členové skaličanského dobrovolného hasičstva ve svojí historii vždy byli, jsou a snad i budou tahounem veškerého kulturně společenského i sportovního života a organizací oslav svého sboru dokázali, že se umí zdatně popasovat i s akcí větších rozměrů. A víte proč? Oni totiž tvoří celkem dobrou sousedskou a hasičskou bratrskou partu! A nejen oni, všem, kteří se na oslavách podíleli, patří velké poděkování a zasloužená uctivá poklona!
Obal almanachu mapujícího historii skaličanského sboru:
Článek v týdeníku Strakonicko: