Hasičské tradice
Historie hasičstva, resp. zakládání hasičských sborů v českých zemích sahá do druhé poloviny 19. století. V této rubrice přinášíme různé zajímavosti nejen z historie. Třebaže se některé z níže uvedených dokumentů a faktů mohou zdát archaickými a přežitými, tak skutečnost je opakem. Mnohé atributy např. z hasičského desatera jsou na zamyšlení a pokud by se jimi každý alespoň zčásti řídil, bylo by na světě a v mezilidských vztazích mnohem lépe...
Prapor sboru
Téměř každý sbor disponuje vlastním historickým praporem. V roce 2018 byl na náklady obce je pořízen hasičský prapor za cenu ve výši cca 4.800,- Kč od firmy Velebný a FAM s.r.o. z Ústí nad Orlicí. Prapor obsahuje na lícní straně s červeným podkladem znak českého hasičstva, nápis „Sbor dobrovolných hasičů Skaličany, zal. 1899“ a na rubu je v modrém poli umístěno zobrazení sv. Floriána, patrona hasičů a nápis „Pomoc v nouzi je naše poslání“, které vystihuje pradávnou hasičskou myšlenku. Prapor je tištěný se žlutými třásněmi. Ručně šitý prapor by byl mnohem dražší (30 až 50 tisíc Kč), což si sbor ani obec nemohl dovolit a proto bylo přistoupeno k pořízení této verze slavnostního praporu, která je pro sbor dostatečně reprezentativní a členového našeho sboru jsou na prapor náležitě hrdí a slavnostně jej užívají při hasičských výročích a při významných dnech a státních svátcích.
Hasičské desatero
HASIČSKÝ SLIB
zdroj: Hasiči ze Lhotky
Hasiči ze Lhotky - hasičský slib
Hasičský slib by si měl nejenom zapamatovat každý nový dobrovolný hasič, ale měl by ho také složit do rukou starosty hasičské obce. Vývoj hasičského slibu byl poplatný době a tak se podívejte na jeho tři verze. První pochází z období ranného rozvoje první republiky a tyto ručně zdobené obrázky se slibem potom visely v požárních zbrojnicích. Druhý vznikl krátce před druhou světovou válkou. Třetí verze byla poplatná režimu ještě v padesátých letech minulého století, než se jím začala zabývat komunistická propaganda a kdy začaly vadit slova jako "¨svátost" a "duše". V každém případě je zřejmé, že i vedle oficiálních verzí, se sliby obohacovaly o charakteristické znaky v jednotlivých obcích. Jako čtvrtou ukázku jsme zvolili slavnostní slib příslušníka HZS ČR. Složení služebního slibu je podmínkou vzniku služebního poměru.
Bohu ku cti - Bližnímu ku pomoci - Vlasti k ochraně
Slib hasiče náčelník
Verze první:
Slibuji podáním ruky, že jako člen Sboru dobrovolných hasičů, chci dobrovolně všem svým povinnostem hasičským v každé době i v každém ohledu pevně dostáti, tyto věrně plniti chci, pevně dle stanov hasičských se říditi budu, dle svých nejlepších sil a své povinnosti, ku zdaru myšlenky hasičské ku blahu bližních a k ochraně vlasti. Zdar
Verze druhá:
"My členové hasičského sboru (… název obce…) skládáme do rukou tobě bratře veliteli slib, že věrně, vytrvale a rádi plniti budeme vždy veškeré povinnosti, jež stanovami a služebními řády jsou nám předepsány ochotně konati budeme, jakož i vše co v mezích záchranné a samaritánské služby nám bude nařízeno. Přičiníme se, aby šlechetný, přímý a mužný charakter, jakož i obětavá láska k vlasti se staly naší přední ozdobou. To při své cti slibujeme"
Verze třetí:
Slibujeme při všem, co je nám svato, a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením, že budeme věrně sloužit své vlasti, republice Československé, a svůj život ochotně dáme na její obranu a za její svobodu.
Slibujeme, že budeme poslušní presidenta a vlády Československé republiky, všech zákonů a nářízení, všech nadřízených činovníků a bez odmluvy plniti jejich nařízení, hasičské stanovy a řády, vždy a všude i v nebezpečí, bez váhání a bez odporu.
Slibujeme, že budeme tělem i duší připraveni pomoci bližnímu, že budeme druh druha milovati, k sobě bratsky věrně státi, v nebezpečí se neopouštěti, ale až do konce se brániti, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských a hasičských. TAK SLIBUJEME!
Slib příslušníka HZS ČR:
„Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život.“
Z Almanachu vydaného u příležitosti 120 let SDH Skaličany:
Desatero českého hasiče
Věř, že myšlenka hasičská jest poctivá a šlechetná!
- Nezlehčuj, zachovej čestné jméno – českého hasiče!
- Pomni, že jsi Čech a jako Čech jednej a vystupuj!
- Miluj vlast i národ svůj!
- Pamatuj hesla: Svůj k svému!
- Hleď se vzdělávat!
- Navštěvuj pilně školy a schůze hasičské!
- Zabývej se rád čtením českých knih a cvičením!
- Chraň starých památek!
- Konej sbírky peněžité a nezapomínej na naše zubožené bratry!
Modlitba hasiče
Nechť kdekoliv oheň vzplane, já splním svoji povinnost.
Pro záchranu životů Pane, dej mi síly dost.
V náručí vynést dítě, když ještě nevypršel čas.
Ale i starce, matku, která má šedý vlas.
Stále na stráži stojím, protože povolaným jsem
před ohněm blízké chráním a pomoci chci všem.
Když z Tvé vůle se má stát, že sám přitom život ztratím,
požehnej, Pane mé rodině a laskavou rukou vrať jim,
co při plnění poslání udělal jsem pro jiné.
Amen.
Hasičské desatero
1) Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.
2) Jsi-li hasičským dobrovolníkem, buď jím celou duší a celým tělem, nemáš-li dobré vůle, nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.
3) Buď obětavý a statečný, ale jednej vždy s rozvahou, zbytečně nevydávej se v nebezpečí a dbej v činnosti hasičské svého zdraví.
4) Jsi-li činovníkem, nevypínej se nad jiné, ale pamatuj, že ti, kteří Tě zvolili, očekávají od Tebe činnosti zvýšenou a všechny přednosti těla i duše.
5) Bratry své považuj za rodné, jsi-li vzdělanější, nepohrdej jimi, ale hleď se jich povznést.
6) Pamatuj, že na hasičském dobrovolníku se žádá povaha přímá, šlechetná a vlastenecká, v pospolitém jednání počestná a vlídná.
7) Užitečnost hasičského zřízení dokazuje se lépe skutky než slovy, ale zájmy hasičské dlužno vždy a všude slušným způsobem hájit.
8) Nevyvolávej ve spolku různic, sporů a pohoršení, ale přičiň se kvůli dobré věci, abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil nebo usmířil.
9) Máš-li na sobě čestný stejnokroj hasičského dobrovolníka, pamatuj, že nevhodným způsobem a chováním nezpůsobíš hanbu jen sobě, ale zařízení, jehož odznak nosíš.
10) Jsi-li členem hasičské dobrovolnosti, pak se tímto desaterem řiď a pak budeš dobrým hasičským dobrovolníkem.
Desatero pro velitele dobrovolných sborů hasičských
- Byl-li jsi zvolen velitelem sboru hasičského, nestal si se ještě pánem jeho.
- Važ sobě důvěry těch, kdož tě volili, všem pak dokaž počínáním svým, chceš být dobrým přítelem i vůdcem.
- Snaž se, abys v čase nejkratším osvojil sobě potřebných odborných vědomostí, bez kterých nemůžeš se stati dobrým velitelem.
- Jdi ve všem, co se týče cti a dobra sboru tobě svěřeného, příkladem napřed.
- Uložené tobě povinnosti rád a svědomitě plň a k tomu přihlížej, aby i ostatní tak činili.
- Pečuj stále o veškeré přístroje hasicí a záchranné, jakož i o náležitý výcvik všeho členstva, aniž pomíjej stránky vlastenecké a vzdělávací.
- Chceš-li, aby členové sboru tobě svěřeného ovládáni byli statečnosti, obětavosti a nezištností, sám takovým býti musíš.
- Zdraví a bezpečnost členstva jako své vlastní střež a jen tenkrát nebezpečí vydávej, jedná-li se o záchranu života bližního.
- U občanstva, ať té či oné národnosti nebo náboženství, chovej se při vykonávání úřadu svého naprostou nestranností.
- Řiď se ve všem všudy předpisy organizačními, aniž pohrdej podniky svépomocnými, čti vše, co písemnictví hasičské ti podává, a dbej, aby i ostatní příslušníci sboru tak činili.
Jak se hasič chovati má
- Hasič má ve službě i mimo ni počestně a mužně chovati, má dbáti toho, aby s občanskými zákony do sporu nepřišel, aby dobrého mravu nerušil a pověst svou čistou a neposkvrněnou si zachoval.
- Hasič má ve službě zachovati klid, nemá příliš křičeti ani zbůhdarma mnoho mluviti, neb s jinými lidmi se hádati, a to ani ne, domnívá-li se, že se mu křivda děje. Hasič ať si počíná vždy s klidem a rozvahou. Lépe několik vteřin rozvažovati, ale pak tím rychleji a odhodlaněji pracovati.
- Přesnou kázeň má hasič zachovati ve službě na puntík.
- Poslušným buď hasič, rozkazy, které od svých představených obdrží, ať bez odmluvy, rychle a dobře provádí.
- Vytrvalosti buď u hasiče dostatek, hasič nesmí být každou sebe menší námahou, kterých ve službě právě jest dosti, zachvácen. Aby nejlépe, často-li bude choditi do cvičení.
- Opilství ať se hasič nejpilněji varuje.
- Hasič měj zmužilost a rozvahu.
Pokyny a rady mladším hasičům
Před každou prací ať útočnou či obrannou třeba uvážit:
- jak požár postoupit na budově hořící?
- jakou krytbu má tato?
- je-li to stavení patrové či přízemní?
- jakou krytbu mají stavení sousední a jakého jsou staviva?
- jsou-li patrová či přízemní?
- jaká je vzdálenost jejích od hořícího předmětu?
- panuje-li bezvětří či vítr a jakým směrem duje?
- jaký je přístup k vodě?
Vlastnosti dobrého hasiče
- Bdělost a pohotovost.
- Kázeň a pořádek.
- Mužnost a neohroženost.
- Obětavost a odvaha.
- Opatrnost a rozvaha.
- Svornost a rovnost.
- Vzájemnost a důvěra.
- Dobročinnost a láska k bližnímu.
- Čest a poctivost
- Spořivost a šetrnost.
- Podnikavost a vytrvalost.
- Střídmost a mírnost.
- Volnost a hospodárnost.
- Prozíravost.
- Láska k vlasti a národu.